Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Za sekundy zostaniesz przekierowany na nową stronę.

Otrzymywanie wodoru

Animacja Wydzielający się w reakcji wodór jest łatwopalny. Wodorotlenek sodu jest substancją  żrącą. Zaleca się używać  rękawic ochronnych i okularów.

Kategoria: 3


Opis: Otrzymujemy wodór poprzez wrzucanie kawałków aluminium do roztworu wodorotlenku sodu

Do doświadczenia potrzebne będą:

  • wodorotlenek sodu (preparat do udrożniania rur w granulkach, soda kaustyczna)
  • butelka (ok 0,5l) z wodą
  • kawałki aluminium (cienkie blaszki aluminiowe z puszki po piwie lub folia aluminiowa)
  • wężyk (nie jest konieczny, ale daje możliwość odprowadzenia gazu)
  • pojemnik z zimną wodą (ma zapewnić chłodzenie dla większego bezpieczeństwa)
  • balon (przyda się, jeżeli chcemy zrobić latającego balona)

Instrukcja:

Butelkę z wodą umieszczamy we wiadrze. Potem do wiadra nalewamy wody, tylko nie za dużo aby butelka nie pływała. Wsypujemy wodorotlenek sodu do butelki z wodą i czekamy aż zajdzie reakcja (będzie widać wtedy bąbelki). Kiedy reakcja będzie zachodzić wrzucamy (dla sprawdzenia) zapaloną zapałkę. Radzę robić to ostrożnie, ponieważ wodór jest wybuchowy.

Animacja

Jak zrobić latającego balona?

Bierzemy 0,5 m folii aluminiowej i zwijamy ją w patyka. Do butelki wlewamy ok. 200 ml stężonego roztworu wodorotlenku sodu z preparatu do udrożniania rur. Patyk aluminiowy umieszczamy w butelce. Gdy wodór już zacznie się ulatniać bierzemy pustego balona i nakładamy go na szyjkę butelki, tylko nie za głęboko, bo trudno będzie zdjąć balona. Po kilku minutach balon samoczynnie się napełni wodorem. Kiedy folia aluminiowa już się skończy, zdejmujemy balona skęcając przy wylocie, aby wodór nie uleciał z balona. Balon zawiązujemy supłem puszczamy, powinien lecieć do góry. Jeśli butelka znajdowała się w naczyniu z zimną wodą, możemy mieć pewność, że w balonie będzie wodór bez pary wodnej, która może uniemożliwić latanie.

 

Balon z wodorem

 

Dlaczego tak się dzieje?

Zachodzi reakcja chemiczna zgodnie z równaniem: 2Al + 2NaOH + 6H2O → 2Na[Al(OH)4] + 3H2